Vaalipiirilautakunnat

Jokaisessa vaalipiirissä sijaitsee vaalipiirilautakunta, joka vahvistaa eduskuntavaalien ehdokasasettelun sekä laskee vaalien tuloksen vaalipiirinsä alueella.

1. Helsingin vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: c/o oikeusministeriö, PL 25, 00023 VALTIONEUVOSTO
käyntiosoite: Eteläesplanadi 10, Helsinki (oikeusministeriö)
puhelin: 02951 50144
telefax: (09) 1606 9524

Puheenjohtaja: Timo Erikäinen; timo.erikainen(at)kiinteistoliitto.fi
I Sihteeri: Heikki Liljeroos, puh. 050 516 0213; heikki.liljeroos(at)gmail.com
II Sihteeri: Raimo Ahola, puh. 02951 50286 ja 050 374 0495; raimo.ahola(at)om.fi

2. Uudenmaan vaalipiirilautakunta

Kanslia:
c/o Jukka Jaakkola
Helsingin käräjäoikeus
postiosoite: PL 650, 00181 Helsinki
käyntiosoite: Porkkalankatu 13, Helsinki
puh. 050 448 4809
sähköposti: kanslia(at)uudenmaanvaalipiiri.fi

Puheenjohtaja: Matti Hilli, puh. 040 580 4940; matti.hilli(at)hsy.fi
I Sihteeri: Tuomas Nurmi, puh. 029 56 47100 ja 050 598 0675; tuomas.nurmi(at)oikeus.fi
II Sihteeri: Jukka Jaakkola, puh. 029 56 44242 ja 050 343 6021; jukka.t.jaakkola(at)oikeus.fi

3. Varsinais-Suomen vaalipiirilautakunta

Kanslia:
c/o Juha Karvinen
Turun hovioikeus
posti/käyntiosoite: Hämeenkatu 13, 20500 Turku
puhelin: (029) 5641 387, (040) 706 2795
telefax: (029) 5641 101
sähköposti: juha.karvinen(at)oikeus.fi

Puheenjohtaja: Pia-Maria Niskala; pia-maria.niskala(at)pp.inet.fi
I Sihteeri: Juha Karvinen; juha.karvinen(at)oikeus.fi
II Sihteeri: Minnimari Saari, minnimari.saari(at)oikeus.fi

4. Satakunnan vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: PL 91, 28101 Pori
käyntiosoite: c/o Länsi-Suomen syyttäjänviraston Porin palvelutoimisto, Isolinnankatu 22 B, Pori
puhelin: 029 56 26552
telefax: 029 56 26571

Puheenjohtaja: Pertti Rajala; puh. 050 552 3827; pertti.rajala(at)satakunta.fi
I Sihteeri: Anne Raitoharju, puh. 029 56 26552 ja 040 584 3223; anne.raitoharju(at)oikeus.fi
II Sihteeri: Kalle Kulmala, puh. 050 441 2765; kalle.kulmala(at)oikeus.fi

5. Ahvenanmaan vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: c/o Ålands tingsrätt, PB 31, 22101 Mariehamn
käyntiosoite: c/o Ålands tingsrätt, Torrgatan 16, Mariehamn
puhelin: 029 5650 259
telefax: 029 565 0252

Puheenjohtaja: Kristina Fagerlund; kristina.fagerlund(at)om.fi
Sihteeri: Johanna Nyman, puh. 050 516 9461; j_nyman(at)hotmail.com

6. Hämeen vaalipiirilautakunta

Kanslia:
posti/käyntiosoite: c/o Hämeenlinnan hallinto-oikeus, Raatihuoneenkatu 1, 13100 Hämeenlinna
puhelin: 029 56 42292
telefax: 029 56 42269

Puheenjohtaja: Raimo Turunen; raimo.turunen(at)pp5.inet.fi
Sihteeri: Tuomas Salo, puh. 029 56 42292 ja 050 413 3292; tuomas.t.salo(at)oikeus.fi

7. Pirkanmaan vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: c/o Tampereen kaupunki, hallintoyksikkö, lakiasiat, PL 487, 33101 Tampere
käyntiosoite: c/o Tampereen kaupunki, hallintoyksikkö, lakiasiat, Aleksis Kiven katu 14-16, Tampere
puhelin: 050 372 2424

Puheenjohtaja: Tiina Kyöttilä-Vettenranta, puh. 040 778 0695; tiina.kyottila-vettenranta(at)tampere.fi
I Sihteeri: Teemu Jokinen, puh. 050 372 2424; teemu.jokinen(at)oikeus.fi
II Sihteeri: Heidi Ruonala, puh. 040 569 1218; heidi.ruonala(at)tampere.fi


8. Kaakkois-Suomen vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: c/o Juha Ruuth, PL 278, 50101 Mikkeli
käyntiosoite: Maaherrankatu 9-11, Mikkeli
telefax: (015) 194 2506

Puheenjohtaja: Jouko Kervinen, puh. 050 339 0998, jouko.kervine(at)handelsbanken.fi
Sihteeri: Juha Ruuth, puh. 044 794 2622; juha.ruuth(at)mikkeli.fi

9. Savo-Karjalan vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: c/o Itä-Suomen syyttäjänvirasto, PL 224, 70101 Kuopio
käyntiosoite: c/o Itä-Suomen syyttäjänvirasto, Myllykatu 1-3, Kuopio

Puheenjohtaja: Laura Lehkonen, puh. 029 56 48552, 040 529 7330; laura.lehkonen(at)oikeus.fi
I Sihteeri: Jarmo Toivola, puh. 040 587 5702; jarmo.toivola(at)oikeus.fi
II Sihteeri: Heikki Ylisirniö, puh. 029 56 27803 ja 040 587 5706; heikki.ylisirnio(at)oikeus.fi

10. Vaasan vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: PL 200, c/o Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto, 65101 Vaasa
käyntiosoite: Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto, Wolffintie 35, 65200 Vaasa
puhelin: (06) 534 2600 tai 040-52 00 020 tai 029 56 26881 tai 050 301 6512
telefax: (06) 317 4817
sähköposti: vaasa.vaalipiiri(at)avi.fi

Puheenjohtaja: Mikko Rasinmäki
I Sihteeri: Pasi Saarenheimo, puh. 050 301 6512; pasi.saarenheimo(at)gmail.com
(Huom. Sähköpostia ei lueta vaalipäivinä)
II SIhteeri Mikko Piironen, puh. 029 56 26867 ja 050 300 1706; mikko.piironen(at)oikeus.fi
(Huom. Sähköpostia ei lueta vaalipäivinä)

11. Keski-Suomen vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: c/o Lakiluotsit, PL 564 40101 Jyväskylä
käyntiosoite: Cygnaeuksenkatu 1 (Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen talo, 1 krs.)
puhelin: 0400 540 188
telefax: (014) 411 0011

Puheenjohtaja: Matti Eerola; m.eerola(at)kotiposti.net
Sihteeri: Mikael Juujärvi, puh. (014) 411 0000 ja 040 502 0050; mikael.juujarvi(at)lakiluotsit.fi

12. Oulun vaalipiirilautakunta

Kanslia:
postiosoite: PL 1, 90015 Oulun kaupunki
käyntiosoite: Kirkkokatu 2 a, Oulun kaupunki
puhelin: 044 703 1200

Puheenjohtaja: Mika Penttilä, puh. 044 703 9012; mika.penttila(at)ouka.fi
Sihteeri: Unto Lehtonen, puh. 044 703 1200; unto.lehtonen(at)ouka.fi

13. Lapin vaalipiirilautakunta

Kanslia:
c/o Kaisa Post
Lapin aluehallintovirasto
postiosoite: PL 8002, 96101 Rovaniemi
käyntiosoite: Valtakatu 2, Rovaniemi

Puheenjohtaja: Päiviö Karttunen, puh. 040 576 8486; paivio.karttunen(at)hotmail.com
Sihteeri: Kaisa Post, puh. 040 736 7902 tai 050 396 1136; kaisa.post(at)avi.fi

 
Julkaistu 5.9.2017